..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::..
site statisticsK.Sarıçubuk81 Spor Kulübü Derneği Forumu

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Sivas İmranlı Maden Köyü

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Sivas Köyleri & İmranlı Köyleri ve Diğerleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Umut Yıldırım

MesajTarih: Prş Şub 07, 2008 3:20 pm    Mesaj konusu: Sivas İmranlı Maden Köyü Alıntıyla Cevap Gönder

Sivas İmranlı Maden Köyü

Sivasın imralı ilçesine bağlı maden koyu ; kuzeyinde suşehrine bağlı şarköy ve gemin deresi kuzeydoğusunda yine suşehrine bağlı karacaören köyü, doğusunda borular köyü , güneyinde uzuntemur köyü , günaybatıda türkkeşlik ve batısında zaraya bağlı zazalar (dımıliler) köyü ile çevrilmiş olup imranlı - suşehri - zara üçgeninin ortasında yer almaktadır.

Köyün eski ismi kale dibi köyü olarak bilinmektedir , bugünkü yerleşim alanında, zamanında ermenilerin yaşadığı bilinmektedir. Cami deresi olarak tabir edilen mevkiide ise kilise olduğu ve kale bölgesinin dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruma amaçlı kullanıldığı rivayet edilmektedir.

Orta Asyadan ekonomik , sosyal ve sisyasi şartlar nedeniyle Anadolu’ya (Erzurum , Erincan (Tercan) , Muş/ Varto , Tunceli /Mazgirt , Bingöl / Kiği bölgelerine kavimler halinde gelen atalarımız, yine buralardan göç ederek İmralı’ya yerleşmişlerdir.

İmranlı'nın tarihine baktığımızda: imranli ve çevresinin tarihi süreç içerisinde Hitit, Pers ve Bizans imparatorluklarının hakimiyeti altında kaldığını bilinmektedir. Tarihi kaynaklarda bölgenin zaman zaman Müslüman - arapların da eline geçtiği ve malazgirt savaşı sonrasından bizanslılarla yapılan anlaşma gereğince bölgenin türk hakimiyetine geçtiği anlaşılmaktadır.

İmranlı çevresinde 1075 yılında Danişmentli 1174 yılında Selçuklular 1243 kösedağ savaşından sonra Moğollar 14. Yüzyılda Eretna Beyliği 1381- 1398 yılları arasında Kadı Burhanettin ve daha sonra da Osmanlılar hüküm sürmüştür. 1877 de yapılan Osmanlı - Rus savaşına kadar küçük bir köy hüviyetinde olan bölgede az sayıda insanın yaşadığı anlaşılmaktadır.

Bu savaş sonrası doğu illerinin Rus ve Ermeniler tarafından işgal edilmesiyle Kars'tan ve Sarıkamış'tan göç eden vatandaşların devlet tarafından belirli bölgelerde iskan edilmesinden dolayı göç eden insanların bir kısmının da toplu olarak İmranlı’ya yerleştirildikleri bilinmektedir. Çit bucağı diye bilinen yere II. ABDÜLHAMİT döneminde yerleştirilme oldugu için bölgeye Hamitabad denmeye başlanmıştır. Burası daha önceden Zara’ya bağlı bir koy konumunda iken 1900 yılında bucak olmuştur. 1911 de zara ya bağlı bir nahiye haline getirilen "HAMİTABAD" ismi "ÜMRANİYE" olarak değiştirilmiştir.

1948 yılında Zara ilçesinden ayrılarak İmranlı ismiyle Sivas’a bağlı bir ilçe haline gelmiştir. Köyümüzle ilgili herhangi bir yazılı kaynak bulunmamaktadır. Edindiğimiz mevcut bilgiler ışığında İmranlı’ya gelen aşiretlerin (bunlara Koçgiri denmektedir) yöre köylere dağılarak yerleştiği anlaşılmaktadır. Köyümüze ilk yerleşim ise 1700 - 1750 yılları arası koçgiri aşiretlerinden biri olan ( İBOLAR ) aşiretinin mistolar kolundan memu isinde biri tarafından yapılmıştır. Daha sonraları ibolarla birlikte , zazalar , çarekanlar reşiyanlar (Caferoğulları) ve zerikanlar vegelip köye yerleşmişlerdir.

Dağlık ve ormanlık bir yörede bulunan köyümüz dere yatağının geçtiği bölgede kurulmuştur. Köyümüz diğer köylere nazaran oldukça kalabalık bir nüfusu barındırmakta olup İmranlı'nın büyük köylerinden biridir. Köydeki yardımlaşma ve dayanışma tipik alevi köyü olmasının getirdiği bilinçle hat safhadadır. Köyde bütün önemli işler yardımlaşma ile yapılmaktadır.

1950'li yılların sonlarına doğru köyden kente göç olgusu bizin köyü de etkisi altına almış ve köyün nüfusunda gözle görülür bir azalma yaşanmıştır. 200 - 250 hane olan köy dışarıya olan göçler sonucu günümüzde 60 - 70 hane ye kadar azalmıştır. Ancak yakın zamanda şehirde yaşayan emekli ve yaşlılarımız yaz aylarında tatillerini geçirmek için köye yerleşmektedirler.

Köyden göçün temel sebebi geçim sıkıntısı ve eğitim ihtiyacıdır. Gurbet elde çalışan gençler şehirde geçimini daha rahat sağlayacağını ve eğitim olanaklarından daha iyi faydalanacağından köye dönüp ailesini de şehre getirmekte ve bu süreç hızla devam etmektedir.

Köyün kutsal olarak kabul edilen yerleri NURİ BABA – Lülük dağı ( maden yeşil mezradadır) , KALE , TORUK (İKİ ÇAM ARASI) ziyareta Hızır ( maden yeşil mezradadır) ziyareta qalê sıppi ( maden yeşil mezradadır) şarıqê şıwan ( maden yeşil mezradadır) gibi yerler hâlâ köylünün gidip adak kestiği yerler arasındadır.

Köyün ormanlık alanda olması köylünün özellikle yakacak ihtiyacını karşılamasında önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda halkımız yaş ağaç kesmeme konusunda bilinçlendirilmiş ve de bu konuya artık gerekli önem verilmektedir. Köyümüz ormanları Meşe , Gürgen, Söğüt, kavak ve de Çam ağaçlarından oluşmaktadır..

Günümüze doğru gelindiğinde köyün kısıtlı da olsa temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık gerek coğrafi yapının engebeli olması gerekse iklim koşullarının olumsuzluğundan dolayı bitme noktasına gelmiştir.

Köyde bir zamanlar yetiştirilen BUGDAY , ARPA , MERCİMEK ve YULAF ekimi artık yapılmamaktadır. Ayrıca bağ bahçelerde binbir zahmetle yetiştirilen PATATES , FASULYE , ŞEKERPANCARI da artık yetiştirilmemektedir.

Köyde yayla geleneğinin zayıflaması hatta yok olması küçük baş hayvan yetiştiriciliğini baltalamıştır fakat orman örtüsündeki artış da her geçen gün dikkatleri biraz daha fazla çekmektedir. Çünkü : özellikle keçiler küçük ağaçların fidelerine zarar vermekte ve orman örtüsünü ciddi bir şekilde zayıflatmaktadır. Hemen hemen bütün evlerde artık büyükbaş hayvan yetiştirmek ağırlık kazanmıştır.

Köyümüzün hemen 2 - 3 km yakınında şirin bir mezrası vardır. Bu mezranın adı Yeşil mezradır. Yeşil Mezra’daki ibadet yerleri , piknik alanları çok güzeldir. Ve de civar köylerden (bozkırdan Karadeniz iklimine geçiş noktasında olduğu için) daha yeşil ve de daha sulaktır.

Köyümüzde eğitim - öğretim ihtiyacını karşılamak için 1948 yıllarda yapılan ilk okul binası talebi karşılayamayınca ikinci bir okul binası yapılmıştır ve bir zamanlar 4 - 5 öğretmenle eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Ancak günümüzde eskiyen yapı yıkılmış ve tek yapılı okul daha 8 - 10 civarındaki öğrencilere bir öğretmenle eğitim ve öğretim vermeye devam etmektedir.

Yeşil mezrada ise eğitim öğretim ihtiyacını karşılamak açısından 90lı yıllarda eskisinin yerine bir ilköğretim okulu binası daha yapılmıştır fakat köyden kente yaşanan göç olgusu nedeniyle yeterli öğrenci bulunamamasından dolayı bu okul hizmet verememekte ve de öğrencilerimiz mağdur olmaktadırlar.

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Sivas Köyleri & İmranlı Köyleri ve Diğerleri Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız