..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::..
site statisticsK.Sarıçubuk81 Spor Kulübü Derneği Forumu

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
DATÇA VE TARIMSAL ÜRETİM

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Umut Yıldırım

MesajTarih: Prş Ağu 27, 2009 8:52 am    Mesaj konusu: DATÇA VE TARIMSAL ÜRETİM Alıntıyla Cevap Gönder

DATÇA VE TARIMSAL ÜRETİM

Datça, Ege ile Akdeniz'in buluşma noktası olarak da tanımlamak mümkündür.

Ege Denizi ile Akdeniz'i birbirinden ayıran ve Gökova Körfezi ile Hisarönü Körfezi arasında kalan,kendi adıyla anılan yarımadanın ucundaki Datça ilçemiz,ilk bakışta,sahip olduğu turizm potansiyeliyle tanınır.

Bir bakıma Datça Yarımadası'ndan ve Datça ilçesinden söz ederken,bu yeri ,Ege ile Akdeniz'in buluşma noktası olarak da tanımlamak mümkündür.

Yeşil ile mavinin iç içe olduğu eşsiz güzellikteki koyları, rutubetsiz ve serin havası,kontrollü yapılaşması ve mavi yolculuklarıyla ünlü yat turizminin önemli uğrak noktalarından birisi durumundaki Datça ilçesi,gerçekten de bakir kalabilmiş ve yıpratılmamış ender turistik yerlerimizden birisidir.

Datça'nın havası üzerine mitolojik bir hikaye de bulunmaktadır. Hikayenin geçmişi özetle şöyledir: Günümüzden 4-5 yüz yıl kadar önce, İspanyol korsanlar, gemilerinde bulunan ve her tarafı yara içindeki cüzzamlı bir hastayı, ondan kurtulmak amacıyla, Datça açıklarından geçerken, Datça kıyılarına bırakırlar. Cüzzamlı hastaya Datça'daki insanlar yardım ederler. Yiyecek gıda verirler. Datça'nın havası,her geçen bu hastaya iyi gelir.Her geçen gün ciddi bir iyileşme görülür. Yaraları kapanmaya başlar. Sonunda da Datça'nın sağlıklı ve temiz havası, ona şifa olur ve Datça'da yeniden eski sağlığına kavuşur. Kendisine hayat veren bu güzel ilçede ölünceye kadar da yaşamını sürdürür.

İşte Datça'nın böylesi güzel ve ülkemizin pek çok yerini kıskandıracak nitelikte,sağlıklı ve nemsiz bir havası bulunmaktadır.Onun için de,pek çok insanımız emekli olunca,yerleşmek için bu güzel ilçeyi seçerler.

Datça ilçesi, Karia döneminin en önemli ticaret ve liman kenti durumundaki Knidos Antik kenti ve tarihi yel değirmenleriyle de önemli sayılabilecek tarihi ve kültürel zenginliğe sahiptir. Knidos Antik kentinin M:Ö:2 bin yıllarında ilk defa Datça'nın 1,5 kilometre kadar yakınındaki Burgaz mevkiinde kurulduğu, daha sonra ise,bu günkü kalıntıların yer aldığı,yerde gelişmesini sürdürür,en parlak dönemini ise,Dorlar döneminde yaşar.

Knidos Antik Kenti'nin tarihi zenginliğini, tarihteki önemini ve yöredeki yel değirmenlerinin önemini ayrı bir yazıda ele almayı düşünüyorum.

Datça ilçesinin, tarımsal potansiyelinden ve tarımsal üretim yoluyla ülke ekonomisine sağladığı katkılardan söz etmek istiyorum.

Bir defa ülkemizde,ilk turfanda badem çağlasını Datça ilçesi çıkarır. Ayrıca,ülkemizin en kaliteli iç bademi de Datça'da üretilir.

Datça'da iç bademden yılda 5 milyon lira,çağla bademinden de yılda 800 bin lire gelir sağlanır.Datça'nın zeytinin de havasının güzelliği nedeniyle,en kaliteli zeytinleri oluşturur. O nedenle, Datça'nın zeytin yağı da,aranan ve kaliteli bir yağdır. Zeytin yağı üretiminden yılda 4 milyon 160 bin lira,tane sofralık zeytin üretiminden de yılda 500 bin lira gelir sağlanır.

Ülkemizde,son turfanda tarla domatesinin üretildiği tek yer Datça ilçesidir. Son turfanda Datça domatesi üretiminden de yılda 3 milyon 750 bin lira ülke ekonomisine katkı sağlanır. Datça Yarımadası'nın balı da ünlüdür. Muğla'nın en kaliteli balının bu güzel ilçemizde üretildiği söylenir.
Datça ilçesi ve köylerinde arıcılık yoluyla,bal ve bal ürünleri üretimi kanalıyla da,ilçenin ülke ekonomisine sağladığı katkı 2 milyon lirayı geçer.

Tüm bunları alt alta getirdiğimizde ise, Datça ilçesinin tarımsal üretimler yoluyla ülke ekonomisine sağladığı katkının,15 milyon 710 bin 500 lirayı bulduğu görülür. Datça ilçesinde üretimi gerçekleştirilen tarımsal üretimlerden hububat, çeşitli sebze ve meyve türleri de dikkate alındığında ,Datça ilçesinin tarımsal üretimler kanalıyla ülke ekonomisine sağladığı katkılar 20 milyon liraya yaklaşmaktadır.

Yani Datça ilçesi,bir turizm kenti olmasının yanında,tarihi ve kültürel zenginliklerin merkezi ve aynı zamanda da bir tarımsal üretim merkezidir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Genel Forum Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız