..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::..
site statisticsK.Sarıçubuk81 Spor Kulübü Derneği Forumu
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
WİNDOWS PÜF NOKTALARI

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Windows, Linux, Macos
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Cem YıldırımKayıt: 07 Oca 2008
Mesajlar: 36
Konum: İstanbul - Merter

MesajTarih: Pts Oca 07, 2008 4:10 pm    Mesaj konusu: WİNDOWS PÜF NOKTALARI Alıntıyla Cevap Gönder

Bu bölümde windows ile ilgili bazı bilgiler var. Özellikle kısayollar cok önemli, hız için mouse kullanımını en aza indirmek gerekiyor Smile

Windows Genel Kısayolları
F1 Yardım.
Shift + F10 secili simgenin menüsü.
Alt + F4 Uygulamanın kapatılması.
Alt + Esc Bir sonraki uygulamaya gecis.
Alt + TAB Farklı uygulamalara gecis.
Ctrl + A Tum simgelerin secilmesi.
Ctrl + C Kopyala.
Ctrl + V Yapıstır.
Ctrl + X Kes.
Ctrl + Z Geri Al
Ctrl + Esc Baslat menusunun acılması
Windows tuşu + M Tum uygulamaların simge durumunda kücültülmesi.
Windows tuşu + Pause Sistem Ozelliklerine direk giris.


Windows Masaüstü Kısayolları
F2 Ad degistirme.
F3 Dosyaların ve dizinlerin aranması.
F5 Masaustunun yada pencerenin iceriginin yenilenmesi.
Shift + Delete Dosyaların tam olarak silinmesi.
Alt + Enter Bir dosya ya da kısa yolun ozellikleri.


Windows Gezgini Kısayolları
BackSpace Bir üstü dizine gecis.
F5 Pencere iceriginin yenilenmesi.
F6 Pencereler arasında gecis.
Shift + Delete Dosyaların tam olarak silinmesi.
Ctrl + G Belli bir dizine gecilmesi.
+ secili dizinin ilk Alt dizininin gosterilmesi.
* secili dizinin tüm Alt dizinlerinin gosterilmesi.
- secili dizinin Alt dizinlerinin gizlenmesi.


Windows'un Kapatılması
Masaustunde sag tıklayarak yeni bir kısayol olusturun.Command Line (Komut satırı) kısmına "RUNDLL32.EXE user,ExitWindows"yazınız.Daha sonra NEXT e tıklayıp kısayola bir isim verin.Finiash(son) secenegini tıkladıgınızda masaustunde yeni bir kısa yol olusur.Bu kısayola tıkladıgınızda Windows hemen kapanır.Ayrıca bu kısayolu bir tus ile calıstırmanızda mumkun.Kısayola sag tus ile tıklayıp ozellikleri seciniz.Daha sonrada tus secimini yapınız.Ornegin bu tuşun "F11" olması durumunda direk "F11" ile bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.


Windows Açılış logosunu kaldırmak.
Windows acılıs logosunun görünmesini istemiyorsanız (cünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatır) bunu yapmak mümkün. C:\Msdos.sys dosyasını bulun. Üzerine sag fare tuşu ile tıklayın. Özellikler komutunu calıstırın. Öznitelikler bölümünde sAlt okunur seceneginin isaretli oldugunu göreceksiniz. Bu isareti kaldırarak Msdos.sys dosyasını üzerinde degisiklik yapılabilir hale getirin: sonra, Windows'in Not Defteri ile Msdos.sys dosyasını acın, [Options] bölümünün Altında Logo=1 satırı varsa bunu Logo=0 olarak degistirin; bu satır yoksa Logo=0 satırını kendiniz ekleyin. Dosyayı kaydedin; tekrar sAlt okunur hale getirmek istiyorsanız tekrar sag fare ile acılan menüden Özellikler komutunu calıstırın ve sAlt Okunur secenegini isaretleyin. Artık Windows acılıs logosu görünmeyecek ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra dogrudan Windows arabirimi karsınıza gelecek.


Açılış logosunu atlamak için
Bilgisayarınız acılırken Windows'in logosunun görüntülenmesini istemiyorsanız "Windows Baslıyor..." yazısı cıktıgında Esc tuşuna basınız.

Açılış logosunu değiştirmek için
640 * 480 ebatlarında herhangi bir BMP dosyası Windows'un acılıs, kapanıs veya "simdi bilgisayarınızı kapatabilirsiniz" ekranının yerini tutabilir. Windows bu ekranları karsınıza getirmek icin sabit diskinizde logo.sys,logow.sys ve logos.sys isimli üc dosya tutar. Tek yapacagınız 640 * 480 ebatlarında bir BMP dosyasını bu isimlerden herhangi birine kaydetmek. Bunun yaptıgınızda Windows kendi logosu yerine sizin üzerine yazdıgınız BMP dosyasını kullanır. BMP dosyalarını olustururken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus var: Bunlardan birisi resmin 256 renkte olması, ikincisi ise 640*480'lik resmin boyutlarının 320*400 olacak seklilde yeniden boyutlandırılması.


Daha az beklemek için
Windows'in acılma hızını arttırmak icin elinizde iyi bir secenek var. Bu püf noktamızı uygulayarak "Windows baslıyor..." mesajından sonra gelen 2 saniye arayı kaldırabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü acın ve Msdos.sys dosyasını bulup "sAlt-okunur" özelligini kaldırın. Dosyayı Not Defteri ile acın [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satırını ekleyin. Bilgisayarınızı kapatıp actıgınızda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.


Başlat Menüsü Hızlandırma
Baslat tuşuna basıp Programlar menü seceneginin üzerine gittiginizde bu secenegin Alt secenekleri acılana kadar yarım saniye beklersiniz. Bu zaman aralıgı her Alt menü acılana kadar verilir. Eger isterseniz bu zaman aralıgını kısAltabilir veya tamamen yok edebilirsiniz.
Tek yapmanız gereken her zamanki gibi Registry editöründe bir degisiklik yapmak. (Registry’de yapılan yanlıs degisikliklerden sorumluluk kabul etmiyoruz.)
Baslat menüsünden calıstır’ı secin ve regedit yazıp Enter tuşuna basın. HKEY_CURRENT_UsER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin
sag paneldeki bir bosluga sag tıklayın ve Yeni*Dize Degeri secenegini secin. Buraya MenushowDelay yazdıktan sonra yazdıgınız metnin üzerine gidin ve buraya sag tıklayın. Degistir secenegini secin ve 0’a yakın bir deger koyun. (Default deger 400’dür). Tamam’a tıklayın ve Registry editörünü kapatın. Windows’i acıp kapadıgınızda Alt menülerin acılması icin gereken zamanın kısaldıgını göreceksiniz.


Başlat Menüsüne Denetim Masasınına kısayol eklemek için.
Denetim Masası Windows kullanırken sık sık girip cıkacagınız baslıca programlardan biridir. Denetim Masasının elemanlarına teker teker Baslat menüsünden erismek mümkündür. Windows gizli bir özelligini kullanarak Baslat menünüzden direkt olarak Denetim Masası ögelerine erismek istiyorsanız asagıdaki adımları takip edin:
1) Baslat * Ayarlar * Görev Çubugu komutunu calıstırın.

2) Baslat Menüsü Programları sekmesine gelin ve Gelismis dügmesine basın. Ekrana Gezgin gelecek ve Baslat menüsünün bulundugu klasör acılacak.

3) Dosya * Yeni * Klasör komutunu calıstırın. Ekranda "yeni klasör" isminde yeni bir klasör olusturulacak. Bu klasörün ismini

Denetim Masası.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

Dosyaları sağ tıklayıp göndermek
HKEY_CLASSES_ROOT
HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects
HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex
HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers (YENİ TUŞ)

ŞUNU YAZ

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Windows, Linux, Macos Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye