..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::..
site statisticsK.Sarıçubuk81 Spor Kulübü Derneği Forumu

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Uğur Mumcu'yu Ölümünün 17. Yılında Saygı İle Anıyoruz..!

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Gülen Yıldırım

MesajTarih: Pts Oca 25, 2010 9:29 am    Mesaj konusu: Uğur Mumcu'yu Ölümünün 17. Yılında Saygı İle Anıyoruz..! Alıntıyla Cevap Gönder

RAHMETLE ANIYORUZ...

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 'de katledildi. Yaşam tarzıyla, yazdıklarıyla, işlediği konularla halkını aydınlatan, karmaşık ilişkilerin arka planını okurlarına yansıtan gerçek bir gazeteciydi. Bir gazetecide, bir yazarda, halkından ayrı düşmemiş bir aydında bulunması gereken tüm özellikleri kişiliğinde bütünleştirmişti.

Uğur Mumcu ezber bozan araştırmacı gazeteciliğin akla ilk gelen ismiydi. Önyargılara kapılmadan, görünenin, sunulanın, yönlendirmenin arkasındaki gerçeği araştıran, bulan, kanıtlarıyla ortaya çıkaran bir kişiliğe sahipti.

Kalemini halkının, ulusunun, insanlığın ortak değerlerinin yararına kullandı. Güç odaklarının, toplumun egemenlerinin, sömürünün karşısındaydı. Toplumda değişen güç dengelerine göre değişenlerin, dönenlerin, döneklerin, aynaya baktıklarında kendisinden utananların korkulu rüyasıydı.

Uğur Mumcu'nun kişiliğinin, yaşam felsefesinin ve duruşunun özeti olan sözlerine bakalım:" Ben Atatürkçüyüm. Ben cumhuriyetçiyim. Ben laikim. Ben anti-emperyalistim. Ben bağımsız Türkiye'den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, vurguncuların, hırsızların, çıkarcıların düşmanıyım."

Bu sözler Uğur Mumcu'nun kişiliğinin tanımı olduğu kadar katillerinin de tarifidir. O Ulusal Kurtuluş Savaşıyla kurulan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine bağlıydı. Emperyalizme, sömürüye, vurguna, yobazlığa, gericiliğe, bölücülüğe, dönekliğe karşı yaşamını verdiği mücadelesinde gücünü Kuvay-ı Milliye anlayışından, ulusunun sonuna kadar güvendiği, haklıdan, doğrudan yana tavrından alıyordu.

Yukarıdaki sözlerinde tanımlanan iç ve dış sömürgenler, vurguncular, ölüm tacirleri, yobazlar bağımsızlıktan, ulusundan, ülkesinden, çağdaşlıktan, Cumhuriyetin kazanımlarından, ezilenden yana bu yürekli kalemi susturmak isteyenler koalisyonunu oluşturanlardır.

Uğur Mumcu'ya yönelik suikast O'nun kişiliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, ulusal bağımsızlığımıza, çağdaşlığa, Atatürk'ün manevi mirasına yöneliktir.

İnsanlık değerlerinden, emekten, ulustan, halktan, çağdaşlıktan, çağdaş hukuk düzeninden yana bu yürekli kalemi susturmak isteyenler amaçlarına ulaşmış görünebilirler.

Uğur Mumcu, düşünceleri, ortaya koyduğu onurlu çizgi, satın alınamayan kişiliğiyle, toplumumuzda bıraktığı etkiyle katillerinden daha çok yaşayacaktır.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    ..:: KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ FORUMU ::.. Forum Ana Sayfa -> Genel Forum Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız